World Postal Meet

by Steve Gardner

MEET RESULTS

Andy Goddard Memorial – World Postal Challenge 2013

A Total of 62 Lifters took part in this year’s event, 25 teams in all. Results from teams that lifted in front of 3 refs, were submitted for record claims. Several prominent lifters were injured and having to lift below par, but the IAWA spirit saw them still compete, and so well done to you all! In the team event: Well done to Hoghton Barbell finishing ahead of the Burton Powerhouse first team, and a great result by The Ciavattones first team to finish third overall. In the individual overall rankings: Well done to Mark Haydock, a clear winner, ahead of Joe Ciavattone Jnr. who was superb in second position just ahead of Steve Andrews. Cast your eyes down the top ten amended totals and see what an impressive list it is, everyone who took part was a winner! Fantastic to have 14 female lifters, and a great big thanks goes out to Cliff Harvey for bringing New Zealand back to the fold with a bang! See all rankings in division order also to find your individual division placing. All results were amended using bodyweight and age formulas.

World Postal Meet Results (pdf):

Andy Goddard 2013 Results

The following result sheets contains the lifters that used 3 officials to qualify for IAWA World Records (pdf):

AndyGoddard2013

World Postal Champions

by Steve Gardner

Steve and Karen Gardner present Al Myers and Chad Ullom with their awards for winning the Andy Goddard Postal World Strongest Two Man Team Competition.

World Postal LEG 2

by Steve Gardner

ANDY GODDARD CLASSIC IAWA TEAM POSTAL 2012
(scroll down to see leg 1 results)

Al and Chad showing Dino Gym team spirit by drinking a few Mai Tai's in Kauai shortly after completing their World Postal lifts.

Leg Two Results:Lifts: Steinborn – OH C+Jerk – Zercher
Results that were performed before two referees have been submitted for any records to be checked
and ratified!

Headings: Name -Bwt-Class-Age-Division-Steinborn-OH C+Jerk-Zercher- Total-AmendedCoalville

Outcasts – 1 Ref only
Mark Shaw 76.0 80 51 M50+ 85 30 115 230 255.4
Jason Reed 80.0 80 31 Open 75 40 120 235 225.8
Team Total 645 Amend 481.2
————————————————————————————
Powerhouse Gym 1 – 3 refs
Mark Price 91.3 95 47 M45+ 150 57.5R 165 367.5 353.3
James Gardner 89.8 90 28 Open 125 67.5R 175 365.0 328.0
Team Total 730 Amen 681.3
————————————————————————————
Powerhouse Gym 2 – 3 Refs
Graham Saxton 122.8 125 50 M50+ 145 55R 190 390 330.1
Luke Davis 79.2 80 28 Open 115 50R 145 310 299.8
Team Total 700 Amen 629.9
————————————————————————————
Powerhouse Gym 3 – 3 Refs
Paula Delamata 49.4 50 38 Open 55 26.5R 75 156.5 282.6
Calvin Morant Hudson 69.3 70 19 J18/19 110 42.5R 70 222.5 251.1
Team Total 379 Amen 533.7
————————————————————————————
Powerhouse Gym 4 (Just 4 Andy) – 1 Ref only
Steve Gardner 140.1 125+ 55 M55+ 70 45R 100 215 178.5
Karen Gardner 71.1 75 53 LM50+ 40 20R 50 110 167.2
Team Total 325 Amen 345.7
————————————————————————————
W Australia 1 – 3 Refs
Peter Phillips 109.2 110 58 M55+ 145 55R 175 375 360.9
John Mahon 103.8 105 29 Open 145 55R 175 375 311.4
Team Total 750 Amend 672.3
———————————————————————————
W Australia 2 – 3 Refs
Sam Trew 116.0 120 29 Open 155 60R 185 400 313.8
Paul McManus 111.8 115 38 Open 165 50 185 400 319.7
Team Total 800 Amend 633.5
————————————————————————————
Granby Grippers – (1 Ref = Steve) 2 Refs = Daniel
Steve Andrews 70.0 70 53 M50+ 105 50L 142.5 297.5 354.4
Daniel Andrews 65.3 70 16 J16/17 50 25.5L 75.5 151 182.4
Team Total 448.5 Amend 536.8
———————————————————————————–
Tiverton 1 – 3 Refs
Mark Rattenberry 64.0 65 50 M50+ 60.4 29.9L 140.4 230.7 284.2
Gary Ell 85.1 90 41 M40+ 105 52.9R 140 297.9 280.4
Team Total 528.6 Amend 564.6
————————————————————————————
Tiverton 2 – 3 Refs
Tom Perry 87.7 90 22 Open 102.3 60.4 R 150.4 313.3 285.3
Patrick Burt 72.5 75 24 Open 60 37.9L 92.9 190.8 194.9
Team Total 504.1 Amend 480.2
———————————————————————————–
Tiverton 3 – 3 Refs
Tom Cleverley 76.4 80 21 Open 100 47.9 R 120.4 268.3 265.2
Axel Amos 83.6 85 24 Open 115 50.4R 130.4 295.8 276.9
Team Total 564.1 Amend 542.1
———————————————————————————-
Castlemilk Expendables 1 – 2 Refs
Matt Finkle 66.5 70 46 M45+ 80 40R 122.5 242.5 280.5
Andy Tomlin 91.5 95 44 M40+ 80 55R 150 285 266.1
Team Total 527.5 Amend 546.6
——————————————————————————–
Castlemilk Expendables 2 – 2 Refs
George Dick 128.2 125+ 63 M60+ 100 35R 115 250 231.5
——————————————————————————–
Habeckers Gym USA – 1 Ref
Denny Habecker 86.1 90 69 M65+ 80 32.5R 80 192.5 237.4
Mo. Aqeel Afzal (Guest) 120.5 125 Open 81 41 R 111 233.0 179.3
Team Total 425.5 Amend 416.7
———————————————————————————–
Dino Gym USA – 1 Ref
Chad Ullom 112.0 115 40 M40+ 182.5 63.5R 201.9 447.9 361.2
Al Myers 109.3 110 45 M45+ 155 65.8R 201.9 422.7 362.3
Team Total 870.6 Amend 723.5
———————————————————————————–

LEG TWO TEAM RESULTS TOP TEN
Team Country – Amended Team Total

Dino Gym USA 723.5
Powerhouse 1 ENG 681.3
W Australia 1 AUS 672.3
W Australia 2 AUS 633.5
Powerhouse 2 ENG 629.9
Tiverton 1 ENG 564.6
Castlemilk Expendables 1 SCO 546.6
Tiverton 3 ENG 542.1
Granby Grippers ENG 536.8
Powerhouse 3 ENG 533.7

Lifters Rankings Second Leg Top Ten Lifters
Name – AmendedTotal

Al Myers 362.3
Chad Ullom 361.2
Peter Phillips 360.9
Steve Andrews 354.4
Mark Price 353.3
Graham Saxton 330.1
James Gardner 328.0
Paul McManus 319.7
Sam Trew 313.8
John Mahon 311.4

IAWA WORLD TEAM POSTAL ALL ROUND COMPETITION – FINAL RESULTS AFTER THE TWO LEGS:
FINAL Team Rankings After Two Legs:Team Country Leg 1 Leg 2 Grand Amended Total

1st Dino Gym USA 801.8 723.5 1525.3
2nd Powerhouse 1 ENG 745.8 681.3 1427.1
3rd Powerhouse 2 ENG 689.1 629.9 1319.0
4th W Australia 1 AUS 641.0 672.3 1313.3
5th Tiverton 1 ENG 627.7 564.6 1192.3
6th W Australia 2 AUS 558.4 633.5 1191.9
7th Granby Grippers ENG 602.9 536.8 1139.7
8th Castlemilk Expendables 1 SCO 582.2 546.6 1128.8
9th Powerhouse 3 ENG 592.8 533.7 1126.5
10th Tiverton 2 ENG 580.8 480.2 1061.0
1th Tiverton 3 ENG 513.0 542.1 1055.1
12th Coalville Outcasts ENG 498.8 481.2 980.0
13th Habeckers Gym USA 552.9 416.7 969.6
14thPowerhouse 4 (Just 4 U Andy) ENG 446.8 345.7 792.5
15thCastlemilk Expendables 2 SCO 525.0 231.5 756.5
16th Hoghton Barbell ENG 614.3 — 614.3

Lifters Final Rankings after 2 Legs
Top Ten amended Totals:

Name Leg 1 Leg 2 Total
Al Myers 426.3 362.3 788.6
Mark Price 387.0 353.3 740.3
Chad Ullom 375.5 361.2 736.7
Steve Andrews 376.0 354.4 730.4
James Gardner 358.8 328.0 686.8
Graham Saxton 355.1 330.1 685.2
Peter Phillips 321.9 360.9 682.8
Luke Davis 334.0 299.8 633.8
John Mahon 319.1 311.4 630.5
Sam Trew 295.5 313.8 609.3
Gary Ell 321.4 280.4 601.8
Mark Rattenberry 306.3 284.2 590.5
Tom Perry 304.9 285.3 590.2
Paul McManus 262.9 319.7 582.6
Paula Delemata 292.8 282.6 575.4
Matt Finkle 289.9 280.5 570.4
Denny Habecker 324.9 237.4 562.3
Andy Tomlin 292.3 266.1 558.4
Thomas Cleverley 265.1 265.2 530.3
Axel Amos 247.9 276.9 524.8
Mark Shaw 242.2 255.4 497.6
Calvin M. Hudson 233.0 251.1 484.1
George Dick 251.8 231.5 483.3
Jason Reed 256.6 225.8 482.4
Patrick Burt 275.9 194.9 470.8
Steve Gardner 240.7 178.5 419.2
Daniel Andrews 226.9 182.4 409.3
Mark Haydock 381.3 — 381.3
Karen Gardner 206.1 167.2 373.3
John Gardner 300.0 — 300.0
Jim Madden 273.2 — 273.2
Rudy Bletscher 228.0 — 228.0
Mo. Aqeel Afzal — 179.3 179.3

TOP LIFTER IN EACH DIVISION TO COMPLETE THE COMPETITION

Top Junior Lifter: Calvin Morant Hudson
Top Female Open Lifter: Paula Delemata
Top Female Master Lifter:Karen Gardner
Top Open Class Lifter: James Gardner
Top Masters 40+ Lifter: Chad Ullom
Top Masters 45+ Lifter: Al Myers
Top Masters 50+ Lifter: Steve Andrews
Top Masters 55+ Lifter: Peter Phillips
Top Master 60+ L:ifter: George Dick
Top Master 65+ Lifter: Denny Habecker

THE IAWA WORLD TWO MAN TEAM ALL ROUND
WEIGHTLIFTING POSTAL CHAMPIONS

The Dino Gym – USA Team Members: Al Myers and Chad Ullom
Congratulations to Al and Chad!

THE IAWA NATIONS CUP
The Top Two Teams from each Country Count towards the ‘ Nations’ Team Score
(1st Place = 15pts, 15th Place = 1pt etc.Results of Leg One and Leg Two Combined:)

1 ENGLAND 52 Points
2 AUSTRALIA 43 Points
3 USA 38 Points
4 SCOTLAND 22 Points

World Postal LEG 1

by Steve Gardner

RESULTS OF THE 2012 IAWA WORLD TEAM POSTAL AFTER ONE LEG  

(Leg 2 to be completed by End of July – Steinborn, OH C+Jerk, and Zercher)

For the World postal League, teams have been permitted to lift with only one referee if it has not been possible for those teams to have 2 or 3 referees. Where only one referee was used, those results have not been submitted for records ratification. Two guests (non IAWA members) have also been permitted to lift to assist in the making of teams, and once again their results were not eligible to be forwarded for records ratification.

Lifts in Leg 1: Snatch – One Arm, Pullover and Push, Jefferson Lift

1. Dino Gym – USA

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
 Al Myers  111.5  115  45  72.5R  170  260  502.5  426.3
 Chad Ullom  112.9  115  40  67.5R  160  240  467.5  375.5

Team Total: 970 KGS   Amended Points: 801.8

2.  Powerhouse 1 – ENG

 LIFTER  BWT  CLS  AGE  SN1 P&P  JEFF  TOT PTS 
 Mark Price  94.4  95  47  55R  160  195  410  387.0
 James Gardner  92.1  95  28  55R  130  220  405  358.8

Team Total: 815 KGS  Amended Points: 745.8

3. Powerhouse 2 – ENG

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Graham Saxton 121.7 125 50 37.5R 130 250 417.5 355.1
Luke Davis 80.0 80 27 45R 110 192.5 347.5 334.0

Team Total: 765 KGS   Amended Points: 689.1

4. W Australia 1 – AUS

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
John Mahon 108.1 110 28 50R 140 202.5 392.5 319.2
Peter Phillips 104.9 105 58 52.5R 95 180 327.5 321.9

Team Total: 720 KGS  Amended Points:  641.1

5.  Tiverton 1 – ENG

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Gary Ell 86.7 90 41 42.9L 107.9 192.9 343.7 321.4
Mark Rattenberry 63.9 65 49 27.9L 75.4 160.4 263.7 306.3

Team Total: 607.4 KGS   Amended Points: 627.7

6.  Hoghton Barbell – ENG  (Calvin is a guest lifter from Burton – not an IAWA member) 

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Mark Haydock 115.0 115 37 70R 130 284 484 381.3
Calvin Smith 74.5 75 19 35R 62.5 130 227.5 233.0

Team Total: 711.9 KGS  Amended Points: 614.3

7.  Granby Grippers - ENG   (Only 1 ref for Steve but 2 for Daniel) 

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Daniel Andrews 65.7 70 15 30.5R 50.5 100 181 226.9
Steve Andrews 70.4 75 52 47.5R 115 160 322.5 376.0

Team Total: 503.5 KGS  Amended Points: 602.9

8.  Powerhouse 3 – ENG

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
John Gardner 137.2 125+ 29 55R 140 220 415 300.0
Paula Delemata 49.6 50 38 20.5R 42.5 100 163 292.8

Team Total: 578 KGS  Amended Points: 592.8

9.  Castlemilk Expendables 1 – SCO

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Andy Tomlin 91.2 95 44 47.5L 100 165 312.5 292.3
Matt Finkle 67.3 70 45 35R 75 145 255 289.9

Team Total: 567.5 KGS  Amended Points: 582.2

10.  Tiverton 2 – ENG

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Tom Perry 87.2 90 21 37.9R 117.9 177.9 333.7 304.9
Patrick Burt 71.9 75 23 27.9L 80.4 160.4 268.7 275.9

Team Total: 602.4 KGS  Amended Points: 580.8

11.  W Australia 2 – AUS

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Sam Trew 116.5 120 29 52.5L 110 215 377.5 295.5
Paul McManus 112.5 115 38 50R 100 180 330 262.9

Team Total: 707.5 KGS  Amended Points: 558.4

12.  Habeckers Gym – USA

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Denny Habecker 87.0 90 69 30R 100 135 265 324.9
Rudy Bletscher 97.5 100 76 25R 54.4 100 179.4 228.0

Team Total: 444.4 KGS   Amended Points:  552.9

13. Castlemilk Expendables 2 – SCO   (George Dick had 2 Refs But Jim Madden is a guest – not IAWA Member)

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Jim Madden 89.9 90 43 37.5R 125 130 292.5 273.2
George Dick 128.7 125+ 63 37.5R 75 160 272.5 251.8

Team Total:  565 KGS  Amended Points: 525.0

14.  Tiverton 3 – ENG

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Thomas Cleverley 75.5 80 21 25.4L 90.4 150.4 266.2 265.1
Axel Amos 83.0 85 23 27.9L 85.4 150.4 263.7 247.9

Team Total:  529.9 KGS  Amended Points: 513.0

15.  Coalville Outcasts – ENG     

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Mark Shaw 77.2 80 51 27.5 60 132.5 220 242.2
Jason Reed 84.2 85 31 35 80 160 275 256.6

Team Total: 495 KGS  Amended Points: 498.8

16.  Powerhouse 4 – ENG   (just 4 Andy)

LIFTER BWT CLS AGE SN1 P&P JEFF TOT PTS
Steve Gardner 140.2 125+ 55 40R 100 150 290 240.7
Karen Gardner 72.7 75 53 17.5R 35 85 137.5 206.1

Team Total: 427.5 KGS  Amended Points: 446.8

TEAM RANKINGS

1. Dino Gym – USA  801.8
2. Powerhouse 1 – ENG  745.8
3. Powerhouse 2 – ENG   689.1
4. W Australia 1 - AUS  641.0
5. Tiverton 1 - ENG  627.7
6.  Hoghton Barbell - ENG  614.3
7.  Granby Grippers - ENG   602.9
8.  Powerhouse 3 -  ENG  592.8
9.  Castlemilk Expendable 1 -  SCO  582.2
10.  Tiverton 2 -  ENG  580.8
11.  W Australia 2 - AUS  558.4
12.  Habeckers Gym -  USA  552.9
13.  Castlemilk Expendables 2 -  SCO  525.0
14.  Tiverton 3  - ENG  513.0
15.  Coalville Outcasts -  ENG  498.8
16.  Powerhouse 4 (Just 4 U Andy) -  ENG  446.8

IAWA WORLD TWO MAN TEAM ALL ROUND WEIGHTLIFTING POSTAL CHAMPIONS AT LEG ONE STAGE:

Dino Gym – USA   Al Myers and Chad Ullom

THE IAWA NATIONS CUP AT LEG ONE STAGE:

Top Two Teams from each Country Count towards the ‘ Nations’  Team Score (1st = 15pts, 15th = 1pt)

1.   ENGLAND   27pts
2.   USA  20pts
3.   AUSTRALIA  18pts
4.   SCOTLAND  12pts

Lifters Rankings – Amended Totals at Leg One stage:

1.  Al Myers 426.3
2.  Mark Price  387.0
3.  Mark Haydock 381.3
4.  Steve Andrews  376.0
5.  Chad Ullom 375.5
6.  James Gardner  358.8
7.  Graham Saxton 355.1
8.  Luke Davis  334.0
9.  Denny Habecker 324.9
10.  Peter Phillips  321.9
11.  Gary Ell  321.4
12.  John Mahon  319.1
13.  Mark Rattenberry  306.3
14.  Tom Perry  304.9
15.  John Gardner  300.0
16.  Sam Trew  295.5
17.  Paula Delemata  292.8
18.  Andy Tomlin 292.3
19.  Matt Finkle  289.9
20.  Patrick Burt  275.9
21.  Jim Madden  273.2
22.  Thomas Cleverley 265.1
23.  Paul McManus  262.9
24.  Jason Reed 256.6
25.  George Dick 251.8
26.  Axel Amos  247.9
27.  Mark Shaw  242.2
28.  Steve Gardner 240.7
29.  Calvin Smith  233.0
30.  Rudy Bletscher  228.0
31.  Daniel Andrews  226.9
32.  Karen Gardner 206.1

Top Ten Lifters – O H Snatch

1.  Al Myers  61.5
2.  Steve Andrews  55.3
3.  Mark Haydock  55.1
4.  Chad Ullom  54.2
5.  Mark Price  51.9
6.  Peter Phillips 51.6
7.  James Gardner 48.7
8.  Andy Tomlin 44.4
9.  Luke Davis 43.2
10.  John Mahon  40.6

Top Ten Lifters – Pullover and Push

1.  Mark Price 151.0
2.  Al Myers 144.2
3.  Steve Andrews 134.1
4.  Chad Ullom 128.5
5.  Denny Habecker 122.6
6.  Jim Madden 116.7
7.  James Gardner 115.1
8.  John Mahon 113.8
9.  Graham Saxton 110.5
10.  Tom Perry 107.7

Top Ten Lifters – Straddle Deadlift

1.  Mark Haydock  223.7
2.  Al Myers 220.5
3.  Graham Saxton 212.6
4.  James Gardner 194.9
5.  Chad Ullom 192.7
6.  Steve Andrews  186.5
7.  Mark Rattenberry 186.3
8.  Luke Davis 185.0
9.  Mark Price  184.0
10.  Gary Ell  180.4

TOP LIFTERS IN EACH DIVISION -  AT LEG ONE STAGE:

Top Junior 1st Calvin Smith  2nd Daniel Andrews
Top Female 1st Paula Delemata 2nd Karen Gardner
Top Open Lifter 1st Mark Haydock  2nd James Gardner
Top Masters 40+ 1st Chad Ullom  2nd Gary Ell
Top Masters 45+  1st Al Myers  2nd Mark Price
Top Masters 50+ 1st  Steve Andrews   2nd Graham Saxton
Top Masters 55+ 1st Peter Phillips
Top Master 60+ 1st George Dick
Top Master 65+ 1st Denny Habecker
Top Master 75+ 1st Rudy Bletscher